سوالات پزشکی بیماران بواسیر

سوال : سلام دکتر من( 43 سالمه ومرد) و 3 هفته پیش که داشتم خودمو میشوستم با ناخن باعث پارگی لبه داخلی مقعدم شدم که وقتی با آب اون رو میشورم سوزش وحشتناکی داره و در ضمن من عموما شکمم روان کار میکنه به غیر از اون یکدفعه که یبوست داشتم و به علت داشتن کبد چرب هم مدفوعم چرب بود و هم دارو برای کبد استفاده میکنم. و عادت دارم برای تمیز کردن داخل مقعدم رو تا یک بند انگشت تمیز کنم.حالا علاوه بر پارگی در ناحیه بیرونی این پارگی یک قسمت سفت و دردناک به اندازه یک ارزن ایجاد شده وداغونم کرده. 3 هفته هست دارم دارو آنتی فیشر و آنتی هموروئید میزنم که نه تنها بهترم نکرده بلکه پوستم نازک و حساس شده .چکار کنم.
پاسخ : سلام ، درمان اصلی این زخم شقاق فقط در درجه اول ، رفع اسپاسم عضله مقعد و سپس اقدامات تکمیلی میباشد و تا زمانیکه این اسپاسم رفع نشود زخم باقی خواهد ماند و رور بروز مزمن تر میشود . و این کرم ها هیچ کدام اثر ضد اسپاسم ندارند . رفع اسپاسم (انقباض شدید ) در عضله اسفنکتر داخلی مقعد توسط 1- جراحی ،که بروش قطع عرضی این عضله بوده و 2- روش دیگر بوسیله بوتاکس میباشد. 

سوال : باسلام.من30سال دارم.بیش از 2سال است دچار شقاق شدم و هر دفعه بعد از اجابت مزاج درد من به شدت تشدید میشه (به صورت نبض مانند)ودر بیشتر مواردخونریزی(خون قرمز) دارم واصلا رو به بهبودی هم نمیره.از پماد هیدروکورتیزون استفاده میکنم ولی دیگه اثر زیادی نداره.آیا داروی خاصی برای تسکین وجود داره چون من شهرستانم ودرمان بوتاکس مقدور نیست؟
پاسخ : سلام ، برای تسکین میتوان از کرم های حاوی لیدو کائین استفاده کرد ولی این کرم ها چون اثر تسکینی دارند باعث میشوند که فرد سر موقع مراجعه نکند و زخم شقاق وی مزمن تر و عمیق تر وگاهی دجار عفونت وگاهی دچار ضایعات sentinel pile و ........... شود در ضمن ،اسپاسم بوجود آمده نیز باقی خواهد ماند و این برای بیمار آزاردهنده میباشد .

سوال : اقای دکترسلام.ممنون بابت وقتی که میزارین وبه سوالات جواب میدین.قبلاسوالی کردم وشمالطف کردین وجواب دادین.حالامیخوام بدونم همورویدداخلی وچطوری معاینه میکنن؟درجه3هستش.البته باتوظیحاتی که من دادم شمافرمودین احتمالادرجه3هست وبایدمعاینه بشه.
پاسخ : سلام ، معاینه با یک وسیله بسیار بسیار کوچکی انجام میشود و میتوان همان موقع لیزر را هم انجام داد. (البته فرد از طریق یک شلوار یکبار مصرف که مخصوص معاینه بوده استفاده کرده و معاینه نیز فقط از طریق سوراخ بسیار کوچکی که در آن تعبیه شده انجام می پذیرد لذا فرد برای معاینه نیازی به در آوردن شلوار نداشته و کاملاً احساس راحتی دارد ) .

سوال : با سلام حدود شش ماه پیش دچار زخم در ناحیه معقد شدم که ناشی از یبوست بود، دو بسته شیاف انتی هموروءید خارجی( ایرانی اثر نداشت) استفاده کردم تا خوب شد، دو هفته پیش دوباره همون مشکل در همون ناحیه قبلی پیش اومد، 12 عدد شیاف مصرف کردم، خونریزی ندارم ولی موقع دفع درد زیادی دارم، با توجه به اینکه این مشکل تکرار شده با وجودی که چهار ماه مشکلی نداشتم همون درمان رو ادامه بدم یا به پزشک مراجعه کنم، من سابقه این مشکل را 15 سال پیش هم داشتم ولی خوب شده بود و بعد از مدتها تکرار شده، هیچ زاءده ای هم در خارج بدن ندارم، منو راهنمایی کنین ممنون
پاسخ : سلام ، علت اصلی مزمن شدن زخم فیشر ، اسپاسم (انقباض شدید ) در عضله اسفنکتر داخلی میباشد لذا ابتدا این اسپاسم باید بر طرف شود و این بدو طریق انجام میشود 1- بروش جراحی ، که همان بریدن عرضی عضله اسفتکتر داخلی است و 2- بروش تزریق بوتاکس در عضله اسفنکتر داخلی میباشد. که این روش تزریق بوتاکس ،بطور سرپایی انجام شده و هیچگونه عوارضی نیز نداشته و فرد بلافاصله میتواند به محل کار خود برگردد. 

سوال : سلام.من موقع اجابت مزاج زائده هایی ازمقعدم بیرون میادکه داخل نمیره وبایدباانگشت جابره.بعضی وقتهاخونریزی هم داره.درطول روزمقعدم خارش داره.سنم35ساله.میخواستم ببینم این بواسیره؟اگه هست درجه چنده؟
پاسخ : سلام ، بواسیر درجه 3 میباشد . (البته بدون معاینه ، نباید تشخیص قطعی داد) . 

سوال : سلام . چهار هفته است که دچار خونریزی از ناحیه مقعد گشته ام بدون درد و سوزش و تا الان از پماد ام جی و رکتول استفاده میکردم که خونریزیم قطع شده بو که با اولین یوبست دوباره به خونریزی افتاد که همراه با خونریزی گاهی خارش و مدام سوزش دارد و الان از ملیم پسیلیوم استفاده میکنم . لطفا تشخیص خود را از مشکل بنده بگویید اگر شقاق باشد با بوتاکس رفع میشود و هزینه بوتاکس چقدر می باشد و آیا مطمئن است و بیماری برگشتی ندارد و یا عوارضی ندارد. لطفا" در صورت امکان سریع جواب را به ایمیل بنده بفرستید با تشکر فراوان
پاسخ : سلام ، درابتدا چون خونریزی بدون درد و سوزش بوده پس به احتمال قوی ممکنست بواسیر داخلی داشته باشید و لی چون بعداً دچار یبوست و خونریزی و سوزش نیز شده اید در اینصورت ممکنست شما دجار شقاق نیز شده باشید بهرحال قبل از هر تشحیص قطعی ، حتماً معاینه ضروری میباشد .

سوال : سلام خسته نباشيداقاي دكتر من44سال سن دارم چندين سال است كه من وقتي در جاي نمناك يا سردمي نشينم ويابعدازطهارت با اب سردبعدازگذشت ساعاتي دچار درد شديدي درناحيه مقعدي ميگردم كه با اب گرم يا كمپرس گرم سريع برطرف ميگرددالبته هيچ مشكلي درهنگام اجابت ندارم (نه خونريزي نه زاييده اي ونه دردي موقع اجابت)سوال بنده اين است كه ايا من بواسيرياشقاق دارم يانه ممنون از راهنماييتون
پاسخ : سلام ، ابتدا باید معاینه شوید زیرا بواسیر در اکثر موارد بدون درد است و فقط در بعضی از شرایط دچار درد میشود لذا جواب قاطع را فقط بعد از معاینه میشود داد .

سوال : سلام و احترام مدت 4ماه به درد فیشر مبتلا شدم پس از درمان دارویی و انجام 13جلسه لیزر درمانی نیمی از زخم مقعد بهبودی یافته چه درمانی را پیشنهاد میکنید؟ آیا بوتاکس موثر است ؟
پاسخ : سلام ، در امریکا و اروپا و بطور کلی در سراسر جهان ، سریعترین و کارآمد ترین روش همان تزریق بوتاکس میباشد.

سوال : سلام آقای دکتر، بله بعداز عمل4الی5جلسه به پزشک مراجعه کردم ومشکل را به ایشان گفتم ایشان نیزگفتندبخاطروصل بودن فیستول به لوله ادرارنمی توانیم کلا آن را قطع نماییم بخاطرآسیب رسیدن به عصب وبی اختیاری ادراروباید دوباره عمل نماید واگر خوب نشدید ژلی هست که خیلی کم یاب است آیا میتوانیدهزینه نمایید آن را تزریق نماییم به همین خاطر خواستم با شمانیز مشورت نمایم که آیااین تزریق پر هزینه است یانه واگرخواستم اینکاررا درکلینیک شماانجام بدهم میتوانم باکلینیک شماتماس بگیرم وحدوا ازهزینه مطلع شوم چون ازبندرانزلی باشمادرارتباط هستم باتشکرفراوان
پاسخ : سلام ، بله ، کاملاً صحیح است وبهتر است در همان شهر خودتان آنرا انجام بدهید.

سوال : سلام آقای دکتر مدتی است درد و سوزش در ناحیه مقعد دارم و در هنگام مدفوع خون تیره رنگ خارج می شود . برای درمان چه روشی را پیشنهاد می کنید و با توجه به اینکه در شهرستان هستم مراجعه برای معاینه و درمان در یک روز امکان پذیر است. با تشکر از اینکه وقتتان در اختیار گذاشتید
پاسخ : سلام ، ابتدا باید معاینه شوید تا تشخیص معلوم و قطعی شود . در صو رتیکه فیشر (درد و یا سوزش )داشته باشید درمان بطور سرپایی و در یک جلسه انجام خواهد شد.

سوال : با سلام وخسته نباشید من حدود 4سالی هست که خارش معقد دارم تا حالا فکر می کردم به علت بواسیر ولی الان نمی دونم اصلا بواسیر دارم یا نه چون اصلا خونریزی ندارم ولی یه زائده نرم کنار معقدم هست واسه دکتر گوارشم همینطوری توضیح دادم معاینه نشدم اماشیاف وداروهایی که دادن اصلا اثر بخش نبود این خارش وقتی عصبی میشم وموقع خواب شروع میشه به نظر شما مشکل چیه وپیش چه متخصصی باید برم ؟ ممنون که وقت میزارین
پاسخ : سلام ، مبحث خارش بسیار گسترده میباشد و از یک حساسیت ساده تا بیماری های کبد و تیروئید و .......و حتی بعضی سرطان ها و بعضی بیماری های اعصاب و روان در آن دخیل میباشند لذا یک بررسی اولیه و جامع نیاز دارد البته این بدین معنا نیست که باید تمامی این اقدامات برای فرد انجام شود . بهر حال بهتر است ابتدا نزد متخصص پوست مراجعه نمایید.

سوال : باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما من قبلا هم این سوال رابرایتان فرستادم اما هنوزجوابی دریافت نکردم الان حدود چهارماه است که عمل توده کنارمقعدانجام دادم ولی درمحل عمل سوزش وترشح دارم ازمقعدهم ترشح دارم لطفامراراهنمای نماییدباتشکر
پاسخ : سلام ، آیا نزد پزشک خود مراجعه کرده اید . چون ترشح نیز دارید حتماً باید معاینه شوید .

سوال : سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر.میخواستم یه سوال از خدمتتون بپرسم.اینکه آیا هموروئید درجه 4 هم با لیرز قابل درمان هست یا فقط درجه 1و2.ممنون میشم اگر به سوالم جواب بدین.با تشکر
پاسخ : سلام ، هموروئید درجه چهار نوعی بواسیر است که قبلاً(وقتی که درجه سه )در حین اجابت مزاج همیشه از داخل مقعد بیرون می آمده و حتماً بعد از اتمام اجابت مزاج ،باید توسط کمک با انگشتان دست به داخل برمیگشته ولی در بواسیر داخلی درجه چهار دیگر نمیتواند بداخل برگردد . در ضمن لـیــزر ، درحات 1 الی 3 را میتواند درمان کند .

سوال : سلام آقای دکتر من 1 هفته هست سوزش بدی بعد از اجابت مجاز دارم و تا ساعت ها این سوزش ادامه دارد . از علائم هم فقط همین را دارم .نه یبوست دارم نه خونی دیده می شود از نظر غذایی هم چون 4 ماه هست برنامه غذایی دارم همه چی تحت کنترل پزشک می باشد .باید چه کاری انجام بدهم؟.مشکل من چه می باشد؟ با تشکر
پاسخ : سلام ،بنظر میرسد دچار فیشر شده باشید .به توضیحات داخل سایت مراجعه نمائید.

سوال : سلام آقای دکتر من در اثر رژیم و کم آبی دچار یبوست شدم و زائده ایی شبیه بواسیر و رنگ روشن در کنار مقعدمبه وجود اومده البته دچار خونریزی هم شدم موقع اجابت مزاج و از سی لاکس هم استفاده کردم، درمان میشه؟؟
پاسخ : سلام ، ابتدا باید معاینه شوید.اکثر این زائده ها توسط لیزر بطور سرپایی درمان میشوند.در کلینیک ما پزشک متخصص خانم جهت خانمها وجود دارد.

سوال : سلام اقای دکتر اقا استفاده از بتا مازون در درمان بواسیر خارجی مفید هست؟ با تشکر
پاسخ : سلام ، بتامتازون یک کورتون قوی است و به هیچ وحه از نظر علمی در درمان بواسیر مفید نمی باشد.

سوال : با سلام بنده زمستان ها یبوست میگیرم و امسال به علت یبوست و فشار مدفوع در انتهای مقعدم زخم شده و چون یبوست دارم در هر بار اجابت مزاج دچار خونریزی میشوم با مصرف سیلاکس هم موقتا بهتر میشود ولی به محظ عدم مصرف سیلاکس دوباره به علت سفتی مدفوع دچار خونریزی میشوم برای درمان چکار کنم البته درد یا سوزش هم ندارم
پاسخ : سلام ، ابتدا باید معاینه شوید ولی با احتمال زیاد شما دارای بواسیر هستید و میتوان آنرا بطور سرپایی با لیزر درمان کرد.

سوال : با سلام و احترام -چند سالی است که زائده ای در داخل مقعد در ناحیه مخرج وجود دارد این زائده از حدود یک سال پیش بزرگ شد و در حال حاضر حدود 5 میلی متر است و خارش در ناحیه مقعد بعد از اجابت مزاج وجود دارد
پاسخ : سلام ، ابتدا باید معاینه شوید . 

سوال : با سلام. من 36 ساله هستم. خرداد امسال عمل فیشر انجام دادم که محل زخم ساعت 3 بود. متاسفانه 3و4 هفته هست که دوباره برگشته ولی بدون خونریزی. چیزی که هست آنچنان در محل فیشر درد ندارم ولی اسپاسمهایی که ایجاد میکنه حتی تا کف پام ادمه پیدا میکنه و ماهیچه های ساق پا رو هم دچار مشکل میکنه. می خواستم بدونم این اسپاسمها طبیعیه یا ممکنه مشکل از چیزه دیگه باشه؟ برای رفع مشکل فیشر چکار کنم؟ آیا نیاز به عمل مجدد داره؟ کرم یا دارویی هست؟ آیا با تزریق امکان معالجه وجود دارد؟
پاسخ : سلام ،با تزریق بوتاکس ، اسپاسمِ (انقباض شدید )مقعد از بین میرود و زخم فیشر آن بهبود میابد.

سوال : در ادامه سوالم اینو بگم که یه دختر 24 ساله هستم . یه سوال دیگه اینکه آیا سر کار رفتن و نشستن روی مقعد بیماری رو بدتر میکنه؟
پاسخ : سلام ، خیر

سوال : سلام آقای دکتر. من حدود 8 ماه بیماری شقاق مقعد دارم. البته 5 سال پیش هم این مشکل را داشتم ولی بعد از مدتی خوب شد. الان دیگه واقعا خسته شدم و میخواستم بدانم که اگر درمان از طریق لیزر هیچگونه عوارضی همچون عدم کنترل و غیره نداره این کار را انجام بدم. خیلی برام اهمیت داره و تا الان هم برای همین تحمل کردم. ممنون
پاسخ : سلام ، لیزر برای بواسیر موثر است اما برای زخم شـقـاق ، بهترین درمان انقلابی و بسیار موثر همان بوتاکس میباشد و عوارض جراحی سنتی را نیز نداشته و کاملاً سرپایی میباشد. 

سوال : سلام و خسته نباشید مدت زیادی دچار بیماری شقاق هستم وبالاخره یک هفته پیش جراحی انجام دادم اما الان زخمهام بدتر شده درد و سوزش دارم و خیلی نگران از خوب نشدن زخمهام هستم و الان زخمهام عمیقتر و بدتر از قبل شده و خیلی اذیت میشم میخواستم بدونم اگر همینطور بمونه و خوب نشم شما با لیزر یا بوتاکس میتونید به درمان شدنم کمک کنید متشکر.
پاسخ : سلام ، براحتی با بوتاکس قابل درمان است . 

سوال : سلام من خونریزی در ناحیه مقعد دارم. یه چیزی اندازه کوچکتر از نخود احساس میکنم بعد از اجابت درد با سوزش دارم بعضی مواقع هم دارای خوارش 23 سالمه راه درمان? و میتونم از سربازی معاف بشم?
پاسخ : سلام، به احتمال قوی ممکنست شما دارای شقاق باشید و چون میتوان آنرا بطور سرپایی درمان کرد لذا فکر نمی کنم که از سربازی معاف شوید .

سوال : سلام خسته نباشید من حدود 5 روزه دچار مدفوع خونی شدم بطوریکه بعد از اینکه مدفوع خارج شد یه ذره خون میاد ضمن اینکه من هیچگونه درد و علاعم خاصی ندارم کاملا سرحالم فقط نمیدونم دلیل خون چیه لطفا راهنمایی کنید مشکل چیه و چه کارهایی کنم خوب بشم مدفوع عادی هستش وخون روشنه با تشکر
پاسخ : سلام ، اکثر بواسیر های داخلی هیچکونه دردی را ندارند اما گاهی دچار خونریزی بدون درد میشوند ، لذا نداشتن درد دلیل اینکه مشکلی وجود ندارد نیست . به هر حال بهتر است معاینه شوید .

سوال : سلام خسته نباشید. آقای دکتر من سه ماه پیش عمل بواسیر داشتم و حالا هنوز هم بعد از چند ماه یک ضایعه کوچک نزدیک مقعد هست که گاهی داخل داخل و گاهی بیرون میاد؟ می خواستم ببینم این ضایعه به مرور زمان رفع می شه یا باید این هم برداشته شه؟ من چند دفعه هست که اینجا سوال گذاشتم ممنون می شم این دفعه جواب بدید. با تشکر
پاسخ : سلام ، بواسیر ها شاید صد ها شکل و حالت و دلیل های متفاوت داشته باشند لذا حتماً باید معاینه انجام شود تا دقیقاً بتوان جواب سوال شما را داد .