جدیدترین درمان شقاق یا زخم فیشر چیست ؟

از شایع ترین عللی که بیماران ، به نام بواسیر مراجعه می نمایند همان:        
1- شقاق یا فیشر و 2- بواسیر داخلی میباشد:
1- شقاق یا فیشر (سوزش و درد و ..):
شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن میباشد که در واقع همان زخم شدن لبه داخلی مقعد می باشد . از علل مهم آن عبارتند از : خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و ...
علائم فیشر : درد و یا سوزش و گاهی مختصری خونریزی مقعدی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد مقعدی و یا سوزش مقعدی ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.

انواع زخم فیشر :
فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد ، فیشر حاد ، زمانی است که از زمان بوجود آمدن ،تا بهبودی ، 6 هفته طول بکشد.در صورتیکه بهبودی زخم مقعدی از 6 هفته طولانی تر شود ،آنگاه زخم وارد مرحله مزمن خواهد شد ، از علل مزمن شدن فیشر مقعدی میتوان به عدم مصرف فیبر و ملین کافی ، بوجود آمدن التهاب و اسپاسم (انقباض شدید )  در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی به محل فیشر(زخم) ، که این خود باعث بدتر شدن وعمیقتر شدن زخم فیشر خواهد شد .
در فیشر مزمن ، دو لبه زخم بهم میرسند ولی بعلت عدم خونرسانی مناسب ، ایندو لبه بهم جوش نخواهند خورد وگاهی یک زائده گوشتی بنام زائده نگهبان در ابتدای آن بصورت واکنشی بوجود خواهد آمد .

درمان های فیشر چیست :
درمان های فیشر عبارتند از :
1- درمان داروئی
2- درمان با بوتاکس
3- درمان با جراحی

جدیدترین و راحت ترین درمان  فیشر( شقاق )چیست :
1- درمان با بوتاکس در عضله اسفنکتر داخلی مقعد که بطور کاملاً سرپائی انجام می گیرد، باعث رفع اسپاسم (اسپاسم اسفنکتر داخلی یا بعبارت دیگر ، تنگ شدن و انقباض شدید عضله و کانال مقعدی ، اصلی ترین عامل بهبود نیافتن فیشر یا همان شقاق میباشد زیرا این انقباض مقعدی باعث قطع خونرسانی به محل زخم شقاق میشود) و بهبود خونرسانی و ترمیم زخم فیشر با اقدامات تکمیلی به 100% میرسد  این بهترین روش درمان سرپایی و غیر جراحی است که هیچگونه عوارضی  ندارد.

این روش نوین درمانی که از سال 1993  برای شقاق و یا همان فیشر انجام  می شده است هم اکنون در کلیه کتب پزشکی مربوطه توضیح داده شده است 

2- در روش جراحی جهت رفع اسپاسم بخشی از عضله اسفنکتر داخلی مقعد بایستی بریده شود ( اسفنکتروتومی ) که ممکنست باعث عوارضی همچون بی اختیاری گاز و بی اختیاری شیرابه مدفوعی  خواهد شد و حداکثر 90-80% بهبودی دارد.نتیجه کلی :
راحت ترین ، بی عارضه ترین و سریعترین درمان با بوتاکس که  یک روش انــقــلابــی و درمان راحت  ومعـجـزه درمان فیشر(شقاق) بوده میباشد و  فقط در یک مرحله انجام میگردد ، .این روش بطور سرپایی انجام شده وهیچ گونه بستری واستراحتی نیاز نداشته و فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود بر گردد.در این روش هیچگونه عوارضی همچون بی اختیاری باد ومایع مدفوعی که در روش جراحی ممکنست بروز نماید ،هرگز دیده نخواهد شد لذا امروزه در سراسر جهان بخصوص در آمریکا و اروپا این روش انجام میشود . زیرا یک روش ،کاملاً سرپایی ، سریع ، ارزانتر و کاملاً علمی میباشد .

سوالات رایج :

1- آیا تمامی فیشرهای مقعدی باید  حتماً جراحی شوند ؟

پاسخ : خیر , درمان فیشر های تازه بوجود آمده در مراحل اولیه  معمولاً با روش هایی همچون  بهبود تغذیه ای ، افزایش مصرف فیبر ، رفع یبوست و....و درمان های غیر جراحی میباشد ولی در موارد مزمن  که زخم و سوزش مفعدی به همراه انقباض شدید مقعدی باشد  درمان با بوتاکس در سطح جهان بسیار عالی جواب داده است .

2- علت مقبولیت جهانی در روش غیر جراحی بوتاکس چیست ؟ 

پاسخ : بریده نشدن عضله مقعدی ، نداشتن عوارضی همچون بی اختیاری باد و شیرابه مدفوعی ، انجام سریع و بدون نیاز به بیهوشی و...و ترمیم راحت تر  .

 3- لیزر شقاق چیست ؟ لیزر در درمان شقاق هیچ نقشی ندارد و همان بریدن عضله مقعد میباشد و فقط ابزار بریدن فرق دارد. 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی